Lifestyle, Porady

Jak urządzić łazienkę w bloku?

Urządzenie łazienki w bloku to nie lada wyzwanie. Musimy zmierzyć się z małą powierzchnią i ograniczeniami, jakie powoduje życie w wielkiej płycie. Istnieją jednak sposoby, by nawet z najmniejszej łazienki zrobić prawdziwe domowe SPA.

Wanna czy prysznic oto jest pytanie

Planując swoją łazienkę zaczynamy od podjęcia decyzji dotyczącej wyboru prysznica lub wanny. Na małych powierzchniach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest prysznic. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsc, wejście do kabiny jest zdecydowanie łatwiejsze niż do wanny, co ma ogromne znaczenie dla osób starszych. Wanna to jednak luksus, wygoda i możliwość relaksu, którego pod prysznicem nie doświadczymy. Kompromisem między tymi dwoma rozwiązaniami są małe wanny i założone parawany nawannowe ze szkła lub pleksi.

Jeżeli mamy taką możliwość to postarajmy się przenieść pralkę do kuchni lub zabudowanej szafy w przedpokoju. Wszystko zależy od tego, jak mamy umiejscowione piony wodnokanalizacyjne. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca w łazience. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie pralki z suszarką do prania. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozbędziemy się odwiecznego problemu z suszeniem ubrań. Warto też zainstalować w łazience grzejnik, który będzie spełniał również rolę wieszaka na mokre ręczniki. Dzięki temu pozbędziemy się szybciej wilgoci.

 

Meble na wymiar i oświetlenie

Planując swoja nową łazienkę warto zaprojektować meble na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu zagospodarujemy przestrzeń w sposób optymalny. Zainwestujmy też w wyposażenie mebli, dzięki czemu staną się one jeszcze bardziej funkcjonalne i pomieszczą zdecydowanie więcej rzeczy w swoim wnętrzu. Dobrym rozwiązaniem będą wąskie, wiszące meble o szklanych frontach, które optycznie powiększą łazienkę.

Duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu pomieszczenia będzie miało również oświetlenie. Na suficie najlepiej sprawdzą się halogeny o zimnej barwie światła. Nie zapomnij też o dodatkowym oświetleniu lustra, bez którego wykonanie perfekcyjnego makijażu nie będzie możliwe. Jeżeli w łazience posiadamy wannę, warto zainstalować taśmy LED o ciepłym kolorze światła, które podczas kąpieli nadadzą wnętrzu odpowiedniego klimatu.

Jeżeli łazienka pełni również rolę toalety wybierz wariant wiszący. Wygląda on zdecydowanie bardziej elegancko i nowocześnie. Co prawda stelaż, pod którym kryje się spłuczka zajmuje około 20 cm, to dzięki temu powstanie półka za kompaktem, którą możemy zabudować szafką na kosmetyki.

 

Jasne kolory powiększą łazienkę

W małych łazienkach w blokach sprawdzają się jasne kolory. Dzięki nim pomieszczenie wyda się większe. Dobrym rozwiązaniem są jasne płytki w dużych formatach z fugą w bardzo zbliżonym kolorze. Jasne płytki można łączyć z bardziej odważnymi kolorami, by nadać wnętrzu charakteru. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie płytek imitujących drewno.

Zaprojektowanie małej łazienki nie jest zadaniem łatwym, ale daje bardzo dużo satysfakcji. Postarajmy się, aby w łazience uzyskać jak największą przestrzeń poprzez przeniesie pralki do innego pomieszczenia. Mała łazienka w bloku też może zachwycać.