Porady

Pranie – czynność prostsza niż myślisz!

Pranie pomimo, iż sprawia wrażenie być czynnością okropnie łatwą, wielu osobom może stwarzać bardzo duży kłopot. Innowacyjne pralki mają programy opisane w dość jasny sposób, ale, co jeżeli nasza pralka nie ma tego rodzaju ułatwień? Oto kilka sugestii, które warto wziąć pod uwagę!

pralka w kolorze żółtym1. Posortowanie ubrań

Najważniejsze, żeby nie umieszczać wszystkich ubrań za jednym razem do pralki. Segregujemy ubrania po barwach a także materiałach, z których są uszyte. Jeśli chodzi o barwy to pranie warto rozdzielić na białe, ciemne a także kolorowe. Należyta segregacja barw umożliwi uniknięcie zafarbowania ciuchów. Nie każdy materiał lubi taką samą temperaturę. Najlepiej sprawdzać metki, jaka temperatura prania jest rekomendowana przez wytwórcę. W innej temperaturze będziemy prali jeans, wełnę czy akryl.

2. Sprawdzaj metki!

Jak już we wcześniejszej części pisaliśmy korzystnie jest zerknąc na wskazówki dotyczące prania umieszczone na metce. Dzięki nim będziemy posiadali informacje nie jedynie, jaka jest rekomendowana temperatura prania, lecz również czy w ogóle powinniśmy prać i prasować.

3. Temperatura wody

Bardzo istotny jest wybór stosownej temperatury. Lekkie tkaniny pierzemy w niskich temperaturach. Trudne zabrudzenia w wysokich. Również czarne pranie opłaca się prać w małych temperaturach, dzięki czemu nie stracą tak prędko swojego koloru.

4. Wybór preparatu do prania

Czarne, białe czy też kolorowe? W zależności od tego, jakie planujesz pranie, wybierz stosowny detergent. Dostępnych jest mnóstwo detergentów – proszki, kapsułki jak również płyny. Nie zapomnij, by specyfik był dopasowany do koloru prania! Komplementarnie należy również użyć płynu do płukania, który nada ciuchom świeższy zapach. Możesz również dodać do prania specjalistyczne chusteczki, które mają za zadanie wyłapać pigmenty, jakie ewentualnie mogły by ufarbować inne ubrania.

5. Włączamy pralkę

Posortowane ciuchy trzeba umieścić w bębnie pralki, dorzucić środki do prania, wybrać najlepszy program, zatrzasnąć drzwi od pralki i ją uruchomić. Prawda, iż proste?